تبلیغات
دانستنی های زناشویی - چرا خرج اضافی؟

صرفه جویی در خرید,اصول مدیریت در خانه

اعتدال و میانه‌روی در زندگی رمز موفقیت است. شاید دانستن این جمله به شما کمک کند بهتر بتوانید درک کنید که چرا در اسلام تا این اندازه به نهی از اسراف و امر به صرفه‌جویی تأکید شده است؟

اسراف به معنی تجاوز از حد و زیاده‌روی كردن و صرفه‌جویی به‌معنای استفاده صحیح و آگاهانه است. بنابراین هر انسانی اگر بتواند درصدی از تجملات زندگی كم كند و میانه‌روی را در همه حال مدنظر قرار دهد توانسته یك قدم به داشتن یك زندگی حسابگرانه و موفق نزدیك شود. ایجاد هماهنگی مالی در زندگی مشترك اهمیت فراوانی دارد و اگر یكی از این زوجین بخواهد خارج از چارچوب و حد تعیین شده عمل كند ممكن است مدام درباره مسائل مالی بین زن و شوهر جنگ و دعوا راه بیفتد و آرامش كانون گرم خانواده به هم بخورد.

دعواهایی كه ریشه در مسائل اقتصادی دارند معمولا به‌خاطر داشتن یا نداشتن پول نیست بلكه بر سر مدیریت مالی ضعیف در خانواده است. بهزاد تریوه، متخصص روانشناسی و مشاور خانواده، عضو انجمن روانشناسی بالینی ایران می‌گوید برای جلوگیری از ایجاد چنین مشكلاتی، زن و شوهر با حفظ آرامش خانواده باید تلاش كنند هزینه‌ها را به‌گونه‌ای كنترل كنند كه هم خرج‌های ضروری انجام شود و هم پس‌اندازی صورت بگیرد. این هفته شما راهكارهای ایشان را برای خروج از عادت به ولخرجی در خانواده‌ها می‌خوانید.

برای آینده خود هدف‌گذاری كنید
همه پولی كه در حساب بانكی‌تان موجود است برای خرید كردن نیست. به‌خصوص امروزه كه بیشتر خرید‌ها با كارت‌های اعتباری انجام می‌شود خطر اینكه میزان خرید از بودجه تعیین‌شده فرا‌تر برود بسیار زیاد است.

 

بنابراین سعی كنید برای آینده اقتصادی خود و خانواده‌تان هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی كنید. اكثر افراد ولخرج جزو آن دسته‌ افرادند كه برای مسائل اقتصادی خود برنامه خاصی ندارند و به تنها چیزی كه فكر نمی‌كنند پس‌انداز كردن است حتی به این منظور كه با اندكی پس‌انداز و افزایش موجودی بتوانند كالا و جنس بهتر و كاربردی‌تری را تهیه كنند. خریدهای كوچك، ارزان، غیرضروری و بیش از حد روزمره این افراد را راضی می‌كند.

 

تغییر دادن چنین الگویی جز با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری و اولویت‌بندی امكان‌پذیر نیست. به این ترتیب كه مشخص كنید تا آخر‌ماه قرار است چه اندازه خرج و چه اندازه پس‌انداز كنید. ممكن است این پس‌انداز خیلی ناچیز باشد اما باید وجود داشته باشد. برای بدهكاری‌ها و تسویه آنها هم باید برنامه‌ریزی داشته باشید. این بدهكاری می‌تواند اقساط وام بانكی یا قرض باشد.

همسرتان را به بینش برسانید
گاهی شخصی كه ولخرجی می‌كند گمان نمی‌كند كه ولخرج است چون به این سبك عادت كرده است. بنابراین سعی كنید او را به این بینش و آگاهی برسانید كه الگوی اقتصادی‌ای كه در پیش گرفته دچار مشكل است. به این ترتیب كه فهرستی از میزان نیازهای روزانه و ماهانه خود را تهیه كنید و در اختیارش قرار دهید. او را قانع كنید كه هزینه كردن بیشتر از این حد فراتر از نیازهای ضروری و شماست و ولخرجی محسوب می‌شود.

همدلانه او را متقاعد كنید
هنگامی كه سعی در قانع كردن او دارید نگذارید او حس كند كه شما سعی در متهم كردن و مقصر نشان دادن او دارید. موضوع را به‌گونه‌ای مطرح كنید كه او با تمام وجودش حس كند كه شما از روی دلسوزی، آینده‌نگری و مسئولیت‌پذیری سعی در تغییر اوضاع دارید مثلا به او بگویید: «من درك می‌كنم كه تو برای فراهم كردن رفاه بیشتر من و فرزندانمان فلان مقدار در‌ماه صرف خرید فلان وسیله كردی اما به‌نظرت بهتر نیست از خرید یك‌سری وسایل غیرضروری صرف‌نظر كنیم و با پس‌انداز كردن فلان مقدار امكانات ضروری‌تر و بهتر را فراهم كنیم؟ مثلا برای خرید خانه، ماشین یا... مبلغی در‌ماه پس‌انداز كنیم».

 او را به فكر فرو ببرید
هنگامی كه درباره ولخرجی و عادت‌های نادرست همسرتان می‌خواهید با او صحبت كنید حواستان باشد در او احساس گناه به‌وجود نیاورید. باید در یك فضای آرام او را متقاعد كنید كه برای ترك عادت نادرستش تلاش كند. مثلا اجناسی كه چند‌ماه اخیر خریداری كرده و استفاده چندانی هم از آنها نكرده را مقابلش قرار دهید و از او بخواهید برای خودش توضیح دهد كه هر كدام از آنها را برای چه منظور و چه استفاده‌ای خریده و چرا پس از گذشت چند‌ماه هنوز از آنها استفاده نكرده است. این كار سبب می‌شود او عمیق‌تر و آگاهانه‌تر نسبت به مشكل خود فكر كند.

بخواهید با شما مشورت كند
با همدیگر قرار بگذارید كه برای خرید وسایل مورد نیازتان با هم مشورت كنید و درصورتی كه هر دو طرف با خرید آن موافق بودید آن را تهیه كنید. سعی كنید هنگامی كه از او می‌خواهید با شما مشورت كند او تصور نكند كه شما برای اینكه در مسائلی كه مربوط به اوست دخالت كنید چنین پیشنهادی به او می‌دهید بنابراین كاملا دوستانه از او درخواست كنید. فراموش نكنید هنگامی كه خودتان هم قصد خرید دارید حتما با او مشورت كنید.

بخواهید كارت اعتباری‌اش را به شما بدهد
اگر همسرتان واقعا نمی‌تواند جلوی ولخرجی خود را بگیرد به او پیشنهاد دهید كه كارت اعتباری خود یا درآمدماهانه‌اش را به شما بسپارد و شما طبق برنامه‌ریزی و هدفگذاری كه با هم انجام داده‌اید میزان پول مورد نیاز او برای هزینه‌های روزانه را در اختیارش قرار دهید و مابقی را پس‌انداز كنید. این مسئله نباید جنبه امری و تنبیهی داشته باشد بلكه باید كاملا در سایه همدلی بیان شود به‌گونه‌ای كه همسرتان حس كند كه شما برای كمك به او و بهبود وضعیت موجود تلاش می‌كنید نه به این منظور كه اختیارات و قدرت را از دست او گرفته و خودتان به‌دست بگیرید.

او را به پس‌انداز كردن تشویق كنید
در مرحله اول از او بخواهید پولی كه صرف خریدهای كوچك و غیرضروری می‌كند را پس‌انداز كند و با خریدن وسیله‌ای بهتر از خرید خود بیشتر بهره ببرد. به این ترتیب او آرام‌آرام یاد می‌گیرد به امید به‌دست آوردن كالایی ارزشمندتر و كارآمدتر با وسوسه خرید خود مبارزه كند.

 

بعد از گذشت چند‌ماه كه او توانست از عهده این كار بربیاید اینگونه برایش توضیح دهید كه ممكن است در آینده شرایطی برایتان ایجاد شود و مجبور باشید هزینه‌هایی را برای مسائلی كه در برنامه‌ریزی‌های خود آن را پیش‌بینی نكرده‌اید بپردازید و داشتن پس‌انداز یكی از بهترین راه‌ها برای كم‌كردن اضطراب و فشارهای روانی ناشی از مسائلی است كه نمی‌توان آنها را پیش‌بینی كرد. به او بگویید كه لازم نیست میزان پس‌انداز حتما مبلغ زیادی باشد. حتی یك مبلغ اندك هم می‌تواند شروع پس‌انداز كردن باشد. مثلا اینگونه از او بخواهید: «مایلی میزان پولی كه برای خرید فلان چیز پس‌انداز كردیم را برای روز مبادا كنار بگذاریم؟»

پس‌اندازتان را به‌حساب سپرده طولانی‌مدت بسپارید
در مرحله بعدی سعی كنید پول‌های نقدی كه پس‌انداز كرده‌اید كه را به‌حساب سپرده طولانی‌مدت بسپارید كه برای خرج كردن آن وسوسه نشوید البته این مسئله حتما باید با مشورت و آگاهی دوطرف انجام شود. بهتر است حساب سپرده‌ای كه پس‌انداز خود را در آن قرار می‌دهید یك حساب مشترك باشد تا هم شما و هم همسرتان برای پس‌انداز كردن انگیزه و دلگرمی لازم را به‌دست بیاورید.

برای پس‌اندازتان هم هدف‌گذاری كنید
نگه داشتن پول اگر با هدف‌گذاری مشخصی نباشد خود می‌تواند سبب ایجاد وسوسه خرید و ولخرجی شود. با مشورت همدیگر تعیین كنید كه میزان پس‌اندازتان را به چیزی قرار است اختصاص دهید. مثلا این پول را برای خرید یا تعویض خانه و ماشین یا سرمایه‌گذاری در موردی خاص درنظر بگیرید.

حساب خرج و دخل‌تان را داشته باشید
سعی كنید حساب و كتاب زندگی‌تان را به‌صورت مكتوب بنویسید. هنگامی كه برنامه‌ریزی‌های مالی‌تان به‌صورت ذهنی است نمی‌توانید كنترل دقیقی روی آن داشته باشید. در جدولی هزینه مسكن، خوراك، پوشاك، اقساط بانكی، قبض‌های ماهانه و... را یادداشت كنید. مبلغی كه برای این امور باید بپردازید را از درآمد ماهانه خود كسر كنید. سایر وسایل و لوازمی مورد نیازتان را به‌ترتیب اولویت مشخص كنید. درصدی از مبلغی كه برایتان باقی‌مانده را صرف تهیه آنها كرده و نهایت تلاش‌تان را بكنید كه آخر هر‌ماه هر چقدر كه می‌توانید پس‌انداز داشته باشید مثلا مبلغی را مشخص كنید و با همسرتان قرار بگذارید كه هر دو نفرتان تلاش كنید از خرید یك سری وسایل غیرضروری صرف‌نظر كنید تا بتوانید آخر‌ماه این مقدار را پس‌انداز كنید. برای راحتی بیشتر می‌توانید از نرم‌افزارها و اپلیكیشن‌های حسابداری در منزل هم استفاده كنید.

پولتان را به اجناس ارزشمند غیرقابل خرج تبدیل كنید
افراد به‌طور طبیعی میل دارند هنگامی كه پولی در اختیار دارند آن را جهت رفاه بیشتر خرج كنند. اگر شما یا همسرتان نمی‌توانید از وسوسه خرج كردن پول نقد خود جلوگیری كنید می‌توانید وجوه نقد خود را به طلا، سكه، اوراق بهادار، سهام و... تبدیل كنید كه به راحتی قابل خرج كردن نباشد.

بخشی از تفریحات خود را در خانه انجام دهید
به جای اینكه امكاناتی را با خرج كردن پول و هزینه زیادی در بیرون از منزل فراهم كنید سعی كنید با كمی پس‌انداز وسایل مورد نیازی را بخرید كه به شما امكان می‌دهد آنها را در منزل با هزینه كمتری تهیه كنید مثلا به جای اینكه هفته‌ای 2یا 3برای تفریح به رستوران‌ها و كافی‌شاپ‌های گران‌قیمت بروید می‌توانید پول‌هایتان را پس‌انداز كنید و یك دستگاه قهوه‌ساز، كیك‌پز، كباب‌پز و... بخرید و خودتان با هزینه كمتر آنها را در منزل تهیه كنید.

جوگیر نشوید
گاهی یك اتفاق خوب باعث می‌شود افرادی كه زیادی حساب جیبشان را ندارند دست به كارهای غیرمعقولی بزنند. فرض كنید با همسرتان در جمعی نشسته‌اید و او خبر خوشی می‌شنود یا در یك مسابقه برنده می‌شود یا یك چیزی كه مدت‌ها منتظرش بوده برایش اتفاق می‌افتد و ناگهان تصمیم می‌گیرد كل افرادی كه حضور دارند را به صرف شام مهمان كند. در چنین مواقعی كاملا حواستان به او جمع باشد. به او كمك كنید هیجان خود را كنترل كرده و ماجرا را به‌گونه‌ای مدیریت كنید كه دچار اسراف نشوید.

برای فرار از ناراحتی به خرید نروید
بعضی افراد عادت دارند هنگامی كه دلشان گرفته یا اتفاق ناخوشایندی برایشان افتاده برای اینكه حس بهتری پیدا كنند دست به خرید كردن می‌زنند و این كار احساس آرامش و لذت خاصی به آنها می‌دهد. اگر همسرتان چنین عادتی دارد بعد از اتفاقات ناخوشایند و مشاجرات خانوادگی نگذارید تنهایی بیرون برود. با همراهی كردن او هم می‌توانید از ادامه پیدا كردن بحث و مجادله جلوگیری كنید و نگذارید كار به قهر و آشتی بكشد و هم می‌توانید از ولخرجی‌ و خریدهای بیهوده او جلوگیری كنید.

برای تفریح كردن به مراكز خرید نروید
بعضی زوج‌های جوان عادت دارند هنگامی كه حوصله‌شان سر رفته یا اینكه كمی دلشان گرفته بدون هیچ قصد قبلی برای تفریح بیرون می‌روند و ناخودآگاه بدون اینكه چیزی نیاز داشته باشد دست به خریدهای غیرضروری می‌زنند. خرید كردن اگر به‌صورت معقول و در حد متعارف و مورد نیاز باشد برای بهداشت روانی انسان‌ها مفید است اما این مسئله نباید از حد بگذرد و به شكل ولخرجی دربیاید. بنابراین اگر شما یا همسرتان چنین عاداتی دارید سعی كنید در چنین مواقعی به جای گشت‌زدن بیهوده در مراكز خرید برای تفریح به پارك یا سینما بروید.
منبع : hamshahrionline.irتاریخ : شنبه 15 فروردین 1394 | 02:34 ب.ظ | نویسنده : admin admin | نظرات


  • paper | وب گالری مقاله های فوتو | وب عصر آدینه
  • وب مای نیمباز | وب پارک ایران